Tüp Mide Ameliyatı

Midenin tüp şeklinde kalacak biçimde büyük bölümünün kesilerek çıkarılması esasına dayanır. Tüp mide ameliyatında amaçlanan; midenin hacmini küçültülerek, yemek borusunun devamı niteliğinde getirmektir. Bu ameliyatta odak nokta; açlık hissimizi oluşturan ghrelin hormunu da dahil, midenin %80’ninin alınmasıdır. 

Öncesi ve Sonrası

Sleeve Gastrektomi, midenin %80’lik dilimini oluşturan fundus bölümünün çıkarılmasıdır. Midenin fundus bölümünün çıkarılması ile bu bölümde salgılanan, tıpta ghrelin hormonu olarak adlandırılan açlık hormonunda azalma gerçekleşir. Ghrelin hormonu, fundus bölümünde salgılanan bir peptid proteindir ve beyindeki açlık hissinin önemli bir uyaranıdır. Tüp mide ameliyatı sonucunda midenin fundus bölümünün çıkarılması ile hormonun az salgılanmasına bağlı olarak kişide tokluk hissi oluşur ve kişinin iştahı azalarak kilo kaybına önemli ölçüde katkı sağlayabilir.

Tüp mide ameliyatı; ameliyat sonrası komplikasyon azlığı ve gereksinim halinde malabsorbtif cerrahiye dönüştürülebilmesi nedeniyle günümüzde tüm dünyada uygulanım sıklığı artmaktadır.

Tüp mide ameliyatı genel anestezi eşliğinde, yarım santimlik 5-6 adet delik açılarak yapılan laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntem gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında mideye tüp yerleştirilir, stapler yardımı ile midenin büyük kruvatür bölümü yerleştirilen tüpün ışığında alınır ve 2 cm’ye yakın açılan delikten çıkarılır. Ameliyatın bitmesinin ardından dikiş hattındaki kanamalar kontrol edilir. Ayrıca dikiş hattında herhangi bir kaçağın varlığını kontrol etmek için de mide özel boyalar yardımı ile şişirilir. Kontrol işlemlerinin sonrasında mideye yerleştirilen tüp çıkartılarak karın içerisine yerleştirilen drenaj sistemi sonrasında işlem tamamlanır.

Tüp mide geri dönüşümü mümkün olmayan bir ameliyattır. Ancak gereklilik halinde bypass ameliyatına da dönüştürülebilir.

[instagram-feed buttontext="Daha Fazla Göster" followtext="Bizi Takip Edin"]

Hasta Yorumları

Hastalarımızın görüşlerine bu bölümden ulaşabilirsiniz. 

Öncelikle tüm funcemedical ekibine teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten süper insanlar, cana yakın ve güzel insanlar. Cengiz abime ve gül yüzlü Funda ablama ayrıyetten kocaman öpücük. Kısa zamanda onları kalbime aldım. Benim için gerçekten aileden bir parça oldular. Seviliyorsunuz. Gerçekten kafamda olan tüm sorularımı yanıtlayıp, hiç sıkılmadan gece gündüz zamanını bizler için ayıran Fundama ne kadar teşekkür etsem az. Eğer bir daha gerekiyorsa (inşallah tabiki eski halime dönem) bir daha yaptırırım, çünkü güvenim sonsuz. HErkese tavsiye ediyorum. Kilonuzdan memnun değilseniz ilk yolunuz FunceMedical olsun. Ağrı yok, Yan etki yok, Açlık yok...15 dakikalık bir işlemden sonra çıkın İzmir'in tadını çıkarın veya güzel ailenize geri dönün. Valla yaz yaz bitiremem, hepinizi çok ama çok seviyorum. İyi ki varsınız, iyi ki tanımışım sizleri ve Cengiz abi bu sefer İzmir'i turlarız. Bu arada şeker hastasıyım, işlem öncesi 205 olan kan şekerim işlemden sonra 94'e düştü, bilginiz olsun. Mide botoksu olun fazla kilonuzdan kurtulun ve sağlığınızı tekrar kazanın ve mutlu son 🙂
Hicran Hanım
Mide Botoksu
Funce Medical ile 4 ay önce mide botoksu işlemi oldum. 120 kilo ile işleme girdim, şuan 94 kiloyum. Aynı zamanda kendim bir sağlık çalışanıyım. Abime ve Funda Hanıma çok çok teşekkür ediyorum. Ailemden görmediğim desteği kendilerinden gördüm. En güzel hayatlar Funce Medical ile başlar.
Celil Bey
Mide Botoksu
Tarifi imkansız duygular içindeyim. Ailemden alamadığım desteği sizden gördüm. Bu çok ama çok değerli benim için. Cansınız, iyi ki varsınız ve hala düşünenler için yazıyorum. Haydi kalkın kendiniz için bir adım atın ve gerisini Funce Medical'e bırakın.
Arzu Hanım
Mide Botoksu
Funce Medical ile internet aracılığı ile tanıştım. Güzeller güzeli Fundamla 4 aylık bir telefon görüşmesi sonrasunda, FunceMedical aracılığı ile estetik ameliyatı oldum. Almanya'dan geldim. Beni havaalanından karşıladılar. Önce otelime sonra hastaneye geçtik. Hastane çok konforlu ve lüx bir hastaneydi. Yaklaşık 1 hafta İzmir'de kaldım. Benimle her zaman ilgilendiler ve her an yanımda oldular. 1 haftalık bir İzmir tatilinden sonra da beni havaalanına geri bıraktılar. Hala kendileri ile iletişim halindeyim. İhtiyacı olan tanıdıklarıma mutlaka FunceMedicali öneriyorum. Onlar sizin herşeyinizle ilgileniyor.
Nilgün Hanım
Estetik

Sık Sorulan Sorular

En çok merak edilen bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz. 

Mide botoksu endoskopi ile gerçekleştirilen, işlem süresi 7 dakika olan uyuma ve uyanma süreleri ile beraber 15 dakikalık bir uygulamadır.

Hastanede yatış gerktirmez. 15 dakikalık işlem süresinden sonra, 1 saat hastanede dinlenmenin ardından normal gündelik yaşantınıza dönüş yapabilirsiniz.

İşlem öncesinde herhangi bir ilaç önermiyoruz. İşlem sonrasında çok nadir olmak ile birlikte bazı hastaların mide koruyucu kullanmaları önerilir.

Mide botoksu sonrası herhangi bir ağrı yada acı olmaz. Bazı hastalarda işlem sonrası midede hafif batmalar olabilir. 1 saatlik geçici bir his yaratır.
Mide botoksu 6 ay etkili bir işlemdir. Hastalarımızın ilk ay toplam kilolarının %10’unu kaybetmelerini bekliyoruz. 6 aylık sürede fazla kilolarının %60 – %70 oranında verilmesi beklenir.
Mide botoksu 16-65 yaş arası kişilere uygulanabilir. 5kg vermek isteyene de, 55kg vermek isteyene de uygulanan bir yöntemdir.
Midesinde ülser olan hamilelere, emzikli annelere, bağırsak hastalıklarının akut döneminde olan kişilere, daha önce mide bypassı olmuş kişilere, 16 yaşından küçük çocuklara ve 65 yaşından büyük kişilere UYGULANMAZ!